Ospakizunak

Ospakizun eta jaiak

01.01 Adarra (Urnieta (G) mendirako txangoa

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 eta 12, Zotal egunak: urteko hilen adierazgarri

01.03 S. Genobeba, emakume artzainen patroi

Erregeenaren hurrengo igandean, Astotxo Eguna (Lazkao, G)

01.07 Otargileen eguna Nuarben (Azpeitia, G)

Izoriako (A) festaburuak

01.17 San Anton, Berastegi (G), Zubieta (N) eta Txakolin Eguna Getaria (G)

01.18 San Antontxu, Mungian (B)

01.20 Azpeitia, Donostiako Danborradak (G)

01.21 eta 22, Oiongo (A) festaburuak

01.26 Azken igandeetan Maxkaradak, Zuberoan

01.29 Azken asteazkenean, Pottokaren Azoka, Ezpeletan (L)

    1. Kandelario, Kandeallu: Kaldereroak Donostian (G)

Kandelario, lario

hatxari ura dario,

olibeari olio,

sagarrari musturio;

sagar gañean makatz,

makatz gañean madari,

nun ete da Peru kantari?

    1. San Blas erromeriak

    2. Santa (Agedaren) Eskea

    1. San Matia, erein ttuk aza-haziak, bilduin ttuk handi-handiak

Tostadaren Eguna: urteko lehen olioa dastatzen da Arronitzen (N)

Ihauteriak: Ihauteri aurreko ostegunak: 1 – Gizakunde

2 – Emakunde

3 – Orokunde

Ostegun Gizen, Eguen Zuri, Otsabilko edo Lardero

Inauteri girokoak,

Zahagi Dantza Goizuetan (N)

Zanpantzarrak Ituren eta Zubietan (N)

Markitos” Zalduondon (A)

Inauteri igandearen hurrengo igandea, Piñata

03.01 Martzak, Bizkaiko herri askotxotan

    1. Txerri-hanka eta belarri azukreztatuak, Elon (N)

03.25 Amabirjina Martxoko, Aizarnazabalen (G)

Martxo-apirilaren mugako 4-6 egunak Zozomikoteak

Pazko igandea: Aberri Eguna

“Aingeruaren jaitsiera”, Tuteran (N)

“Judasen erreketa”, Gesaltzan (A)

Pazko bigarrena: Sallurtegiko (Agurain, A) erromeria

Pazkoko 2. igandea: Quasimodo eguna, Zangozan (N)

Hurrengo astelehenean, S. Migel Aralarrekoaren Bisita

04. 8 eta 9, Irulegiko (BN) festaburuak

04.15 Zumaiko (G) festaburuak, San Telmotan (Aste Santua igarota)

    1. Samarkopilak” guraso pontekoek besoetakoei

04.?? San Prontzio, Arabako patronala

Lehen astea: Barazkien astea, Tuteran (N)

05.01: Langileen Eguna

05.03 Kuleka jatea, Tuterako (N) ermitan

05.03 Santikutz edo Santakrutzak: Legazpi, Orexa (G), Bernedo, Urturi (A)

05.12 San Trokaz, Abadiñoko (B) festaburuak; Zainzuriaren Eguna Deikaztelun (N)

    1. San Bittor: Obekuriko (A) festaburuak

    2. San Ixidro, baserritarren patroi

    1. Paskual Bailon, artzainen patroi

05.25 Larraineko Dantza, Lizarran (N)

05.29 San Maximo, Lamiakoko (B) festaburuak

    1. Arrantzaleen Eguna, Getarian (G)

05.31 – 06.02 Ardo eta Mahastien Jardunaldiak Arasen (N)

?? Korpus Eguna, Besta Berri

?? Nafarroaren Eguna, Baigorrin (BN)

V – VI: Gereziaren Besta, Itsasun (L)

Ekainaren lehen astean: Intxaurrondoko (Donostia) Gastronomi Astea

Lehen asteburuan, Oltzako Zendearen (N) festa

Lehen igandean, Ardo Gorriaren Eguna, S. Martin Unxen

06.03 – 06.07 Gastronomi Astea Korellan (N)

06.13 San Antonio erromeriak, Aldaba (G), Urkiola (B)… nonahi

06.15 Ataungo (G) festaburuak; Gereziaren Festa, Milagron (N)

06.16 San Adrian ermitan (Etxarri Aranatz, N) erromeria

    1. Udako Solstizioa

Kanboko (L) eta Batueko (Ziordia-Olazti, N) urbegietatik edateko egun seinalatua

    1. Axeri dantza, Andoainen (G)

    2. Maskuri dantza, Hernanin (G)

    3. San Pelaio, Zarautzen (G), Donapaleun (BN)

Azken asteburuan, afari erromatarra Mendigorrian (N)

VII (hasieran) Atun Besta, D. Lohitzunen (L)

Lehen igandean, Aramaioko (A) festaburuak

07.02 Antiguako Ezpata dantza, Zumarragan (G)

    1. Barte eguna, Hermuan (A)

07.07 San Fermin, Pasaia (G), Lesaka (Zubigaiñeko dantza), Iruñea, Azkarate (N)

San Ferminak igarota, Udako Euskal Unibertsitatea Iruñea (N)

07.16 Karmenak

Uztaileko hirugarren larunbatean Mairuaren alardea Anztuola (G)

07.18 Sta. Marina, izen bereko ermita eta auzo guztietan

07.21 Baserri Munduaren Eguna, Miranda Argakoan (N)

07.22 Izaro uhartearen erreibindikazioa, Bermeon (B) Munduakaren aurka

07.23 Miarritzeko (L) festaburuak

07.25 Santiyok Zubietan (G)

07.25 Kutxa dantza, Hondarribian (G)

07.25 Baztandarren Biltzarra, Elizondon (N)

07.26 Ordiziako (G) Santaneroen Soka dantza

07.31 San Inazio, Azpeitian (G)

Abuztuaren lehen igandean, Kofradixaren Eguna Argiñetan (Elorrio, B)

eta Kopraixak Itziarren (G)

Lehen asteburuan, Baionako (L) festaburuak

08.03 Sanixtebanak

08.04 Andramari Zuria, Gasteiz (A)

08.05 Lanestosako (B) Uztai Loretsuen dantza

08.07 San Donato, Aiako (G) festaburuak

08.09 San Roman, Muxikako (B) festaburuak; Zangozan, Erdi Aroko afaria

08.10 Salontxo, San Lorentzo, herri askotako festaburuak

08.11 Leitzako (N) festaburuak

08.16 Sandrokeak, Deba (G), Laudio (A) eta beste askotako festaburuak

08.17 Santimamin, Derioko (B) festaburuak

08.21 – 24 Atharratzeko (Z) festaburuak

    1. Gastronomia feria, Baigorrin (BN)

08.23 –26 Erdi Aroan girotutako topaketak, Oliten (N)

08.24 San Bartolome, Elgoibar (G), Apellaniz (A) eta beste askotako festaburuak

08.28 San Agustin erromeria, Artikutzan (Goizueta, N)

08.29 Ernio mendirako erromeria, Errezilen (G)

08.30 San Ramon, Irunberriko (N) festaburuak

Azken igandean, Artzain Eguna, Uharte-Arakilen

1. igandean, Artzain Eguna Legazpi (G)

“Erregiña eta Saratsak” Arraioz (N)

Urruña (L), Garralda, Azkoien (N) eta beste askotako festaburuak

Hasieran, Atarrabiako Eguna

1. eta 2. igandean: Kontxako Estropadak Donostia (G)

09.08aren hurrengo igandea Viana (N);

Berbintzanan, Nekazaritza Ekologikoaren Eguna

09.02 San Antolin Bizkaiko herri askotako festaburuak

Antzar Festa Lekeitio

09.08 Muskildako erromeria Otsagabia (N)

09.08 eta 09 Bermeoko (B) festaburuak

09.11 Zangozako (N) festaburuak

09.13 Sarako (L) festaburuak

09.14 Santa Kurutzeak, Galdakao (B), Lezo (G) eta beste askotako festaburuak

Erdialdean, “Porrontxo jaiak” Egia, Donostia (G)

09.16 Santa Eufemia, Bermeo eta Aulestiko (B) festaburuak

09.22 Euskal Jaia, Urretxun (G); Otapurren Eguna, Uxuen (N)

09.25 San Fermin Txiki, Iruñean (N)

09.29 San Migel

San Migel aurreko igandean, Artzain Txakurren Lehiaketa (Oñati, G)

1. astelehenean, Ganga Eguna, Zallan (B)

1. ostiralean, Maritxu Kajoi, Arrasaten (G)

1. igandean, Lapurtarren Biltzarra, Uztaritzen (L)

10.01 Santua putzura!, Isturitzen (BN)

10.02 Aguraingo (A) festaburuak

10.06 Zaldibiako (G) festaburuak

10.07 Errebonbillo jaiak Elorrion (B)

10.10 Putxera Lehiaketa, Balmasedan (B)

10.12 Mendiko Abereen Azoka, Elosun (Bergara, G)

10.13 Arto-opil benedikatuen banaketa, San Migel Basaurikoan (B)

10.15 Independentzia Eguna, Zierbenan (B)

(amaieran) Piperraren Besta, Ezpeletan (L)

Azken igandean, Lurraren Eguna, Beran (N)

Lehen astean, Asteburu Gastronomikoa, Bianan (N)

11.01 Santu Guztien Eguna, Altzola (Aia, G)

07-14, Miarritzeko (L) festaburuak

11.11 (inguruan) Gaztaiñerre eguna, Eibarren (G)

11.11 Oilasko jokoa, Amasan (G)

11.12 San Millan, Leintz-Gatzagako (G) festaburuak

2. igandean, Ereintza Eguna, Murchanten (N)

11.18 San Roman, Altzolako (Aia, G) festaburuak

11.24 S. Kataliñ, Mundakako (B) festaburuak

11.24 eta 25, Zaldi eta Ganadu Feria, Heletan (BN)

11.29 Feria berezia (XV. mendeaz geroz), Lesakan (N)

11.30 Ormaiztegiko (G) festaburuak

Lehen astean, Durangoko Liburu eta Disko Azoka

12.06 Orio, Segura (G) eta beste askotako festaburuak

12.13 Santa Luzia Feria (zaldiak, gehienbat), Zumarragan (G)

12.21 Solstizioa (S. Tomas)

12.22 Solstizio txikia (Santamasak), Arrasaten (G)

12.24 edo 31 Onentzaro, Olentzero

12.26 Eguberriko Azoka, Donapaleun (BN)

kulturilla

Leave a Reply

Required fields are marked *


Tresna-barrara saltatu